فیلتر
اتصالات جوشی درزدار و مانیسمان

جدیدترین هاپربازدیدترین هامحبوب‌‌ترینپرفروش‌ترینارزان‌ترینگران‌ترین
تعداد نمایش 122448

اتصالات جوشی

اتصالات لوله کشی انواع گوناگونی دارند و هر یک برای محل خاصی در پروژه پایپینگ یا لوله کشی های خانگی مورد استفاده قرار می گیرند. این اتصالات همانطور که مشخص است برای نصب در محل مورد نظر نیاز به فرایند جوشکاری دارند. سایر اتصالات برای بسته شدن به رزوه یا فلنج مجهز هستند.

معرفی اتصالات جوشی

اتصالات جوشی مانند سایر اتصالات تنوع بسیاری بالایی دارند. از هر یک از این قطعات به منظور انشعاب گیری، تغییر سایز لوله کشی، تغییر دادن جهت و مسیر لوله کشی و در برخی از مواقع به منظور مسدود و کور کردن بخشی از سیستم لوله استفاده می شود. برخی اتصالات به طور همزمان ممکن است دو کار مختلف را با هم انجام دهند. بسته به اینکه چه نیازی در لوله کشی داشته باشید، باید از یک اتصال خاص در مسیر استفاده کنید.

اتصالات جوشی به صورت پیوسته و یک تکه ساخته می شوند. مواد به کار رفته در تولید این اتصالات شامل فولاد، آهن و استیل می شوند. برای استفاده از این اتصالات در سیستم های لوله کشی باید موارد متعددی مورد توجه قرار گیرد. برای مثال هماهنگی سایز اتصال با لوله از اهمیت زیادی برخوردار است. ضمن اینکه متریال به کار رفته در هر دو نوع محصول نیز باید با هم همخوانی داشته باشند. استفاده نادرست از اتصالات می تواند مشکلات و به دنبال آن خسارات جبران ناپذیری را برای سیستم های لوله کشی به دنبال داشته باشد.

انواع اتصالات جوشی

همانطور که گفتیم اتصالات جوشی بسیار متنوع هستند. یکی از این سری اتصالات که کاربرد بالایی هم دارد، انواع زانو است. زانوایی ها در دو زاویه 45 و 90 درجه تولید می شوند و به منظور تغییر مسیر لوله کشی کاربرد دارند. اگرچه زانو چپقی به دلیل طراحی خاص خود علاوه بر تغییر جریان لوله کشی منجر به تغییر سایز در آن نیز می شود.

از دیگر اتصالات جوشی پرکاربرد می توانیم به سه راهی و چهار راهی اشاره کنیم. همانطور که از نام این قطعات مشخص است، از آن ها برای انشعاب گری در دو و سه مسیر دیگر (علاوه بر مسیر اصلی) استفاده می شود. سه راهی هم به دو نوع مساوی و تبدیل تقسیم بندی می شود. البته اتصالاتی هم وجود دارند که نام تبدیل را با خود به یدک می کشند. کار این اتصالات این است که بدون تغییر مسیر جریان لوله کشی، اندازه یک خط لوله کشی را تغییر دهند. از دیگر اتصالات کاربردی در صنعت لوله کشی می توانیم به اتصال جوشی کپ و اتصال سر دنده اشاره کنیم.

اتصالات جوشی فولادی از انواع فیتینگ های مورد مصرف در سیستم های پایپینگ و خطوط لوله کشی گاز منزل و شرکت های صنعتی ( نفت گاز پتروشیمی) می باشند. که در انواع زانو, سه راه مساوی و سه  راه تبدیلی, کپ, تبدیل های هم مرکز (صاف) و غیر هم مرکز (کج) می باشد.

اتصالات جوشی از سایز های 1/2 اینچ الی 8 اینچ در مصارف ساختمانی و تا سایز 84 اینچ در مصارف صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. اتصالات جوشی اتصالی از جنس فولاد یک تکه هستند که از روش جوشکاری برق برای اتصال آنها به یکدیگر و یا لوله یا فلنج و... مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایای اتصالات جوشی نسبت به سایر اتصالات

از آنجایی که این قطعات از طریق فرایند جوشکاری به لوله متصل می شوند، بنابراین در برابر فشار سیال بسیار ایمن و مقاوم هستند. در این اتصالات به ندرت شاهد بروز نشتی خواهیم بود. نصب این اتصالات راحت است و کمتر به سرویس های دوره ای نیاز پیدا می کنند. با توجه به مزایای ذکر شده از اتصالات جوشی در صنایع مختلف از جمله صنعت تولید پلاستیک، داروسازی، صنایع بیولوژیکی، سیستم های اطفاء حریق مراکز تجاری، صنایع غذایی و همینطور صنایع آب شیرین کن استفاده می شود.

  • سرویس دوره ای کوتاه: کمتر بودن سرویس دوره ای کوتاه مدت
  • استحکام بالا: به دلیل جوشکاری، اتصال بسیار محکمی ایجاد می‌شود.
  • تنوع بالا: انواع مختلفی از اتصالات جوشی برای کاربردهای مختلف موجود است.
  • مقرون به صرفه: متریال کمتری نبست به سایر اتصالات مانند اتصالات فلنجدار دارند.
  • آب‌بندی کامل: در صورت جوشکاری صحیح، هیچ نشتی در اتصالات وجود نخواهد داشت.

انواع اتصالات جوشی

اتصالات جوشی بر اساس نوع کالا و کاربرد