فیلتر


سردنده و دو سر دنده

جدیدترین هاپربازدیدترین هامحبوب‌‌ترینپرفروش‌ترینارزان‌ترینگران‌ترین
تعداد نمایش 122448

سردنده و دوسر دنده جوشی درزدار و مانیسمان

سردنده جوشی، سردنده فولادی یا سردنده کربن استیل یکی از اتصالات کاربردی در صنعت لوله کشی است که با نام انگلیسی nipple شناخته می شود. این اتصال از لحاظ ظاهری شبیه یک قطعه لوله است که البته از یک طرف به دنده یا رزوه مجهز شده است. سمت دیگر این قطعه به صورت ساده خواهد بود که از همین سمت، اتصال سردنده را در لوله قرار داده و به کمک روش های جوشکاری منجر به اتصال آن در لوله ها می شوند. اما قسمت رزوه یا دنده ای سردنده، به کمک نوارهای آب بندی روی شیرآلات، لوله ها یا سایر اتصالات متصل و محکم کاری می شود.

معرفی سردنده جوشی

سردنده جوشی به عنوان یک اتصال دارای دو سر، از یک ناحیه به کمک رزوه و از سمت دیگر با استفاده از روش جوشکاری روی لوله مورد نظر استفاده می شود. از این اتصال به منظور انشعاب گیری خطوط لوله کشی و البته استفاده در شیر مخازن کمک می گیرند. البته سردنده به عنوان یک قطعه کاربردی در مهر و مو کردن مخازن و البته برخی دیگر از اتصالات نیز کاربرد دارد. ناگفته نماند که دنده های سردنده به شکل رزوه مادگی و نرینگی تولید می شوند تا در لوله های دارای رزوه مخالف قفل و چفت شوند.

یکی از کاربردهای این اتصال، استفاده از آن برای اجرای لوله های آتش نشانی و البته لوله کشی گاز است. به همین دلیل زمانی که بخواهند یک خط لوله کشی را به شیرآلات دارای رزوه متصل کنند، از اتصال سردنده کمک می گیرند. نمونه ای از سردنده ها نیز هستند که به نوع پرسی شهرت دارند. از این قطعه زمانی استفاده می شود که پروژه به اجرای سریع و البته آب بندی مناسب نیاز دارد.

انواع سردنده جوشی

سردنده جوشی همانطور که گفتیم از یک سو به کمک جوشکاری روی پروژه مورد نظر اعمال و نصب می شود. به همین دلیل است که به نوع جوشی شهرت پیدا کرده است. این اتصال در حالت کلی به دو دسته سردنده بلند و نوع کوتاه تقسیم بندی می شود.

برای مثال از سری انواع سردنده کوتاه می توانیم به انواع سردنده بدون درزد یا مانیسمان در رده های 20 تا 80 اشاره کنیم. این در حالی است سردنده درزداز 10 سانتی متری در دسته نمونه های بلند قرار می گیرد. از دیگر کاربردهای سر دنده می توانیم به مواردی همچون استفاده در لوله کشی گاز روکار در ساختمان ها، استفاده در انواع پمپ و لوله کشی مناسب برای موتورخانه ها اشاره کنیم. البته این سری از کاربردها بیشتر برای سردنده های درزدار جوشی خواهند بود. در مقابل سردنده مانیسمان قرار دارد که اغلب برای لوله کشی های توکار گازرسانی و البته لوله های آتش نشانی ساختمان های مسکونی مورد استفاده قرار می گیرد.

یکی از طبقه بندی های انواع سردنده بر اساس رده آنها خواهد بود. بر این اساس اگر این اتصال در رده های بالا تولید شود، برای کاربری های فشار قوی مناسب خواهد بود.