فیلتر
عایق

جدیدترین هاپربازدیدترین هامحبوب‌‌ترینپرفروش‌ترینارزان‌ترینگران‌ترین
تعداد نمایش 122448

عایق

عایق های صنعتی از جمله تجهیزات کاربردی برای کاهش مشکلات تجهیزات مختلف مانند صدا و لرزش هستند. عایق کاری لوله کشی در تاسیسات صنعتی با محصولات عایق پشم شیشه و پشم معدنی مزایای بی شماری دارند که از آن جمله می توانیم به کمک به پایدار نگه داشتن سیستم های لوله کشی و عملکرد ایمن آنها اشاره کنیم. در اینجا قرار است به بررسی عایق و کاربردهای آن بپردازیم.

عایق چیست؟

از مواد عایق لوله می توان برای پوشاندن مکانیسم های لوله کشی که باعث ایجاد صدا یا ارتعاش می شوند، استفاده کرد و یک مانع صدا و لرزش بین لوله کشی و نواحی خارجی ایجاد کرد تا بتوان از این طریق راندمان و بازدهی سیستم را بالا برد. عایق ها از مواد گوناگونی ساخته می شوند اما اغلب متریال های به کار رفته در آن ها باید در برابر صدا و لرزش مانعی ایجاد کنند تا بتوانند عملکرد خوبی داشته باشند.

کاربرد عایق

عایق ها کاربرد های گوناگونی دارند. برای اینکه بتوانید به صورت بهتری درباره خرید این محصول تصمیم گیری کنید، ویژگی های زیر را مطالعه کنید.

1.کنترل دما

سیستم های عایق پشم شیشه و پشم معدنی دمای سطح لوله ها و تجهیزات را به سطح ایمن تری کاهش می دهند و خطر سوختگی و از کار افتادن کارگران را به دلیل آسیب کاهش می دهند. البته این کنترل دما به افزایش راندمان کاری خود سیستم نیز کمک خواهد کرد.

  1. تثبیت دما

عایق پشم شیشه و پشم معدنی با کاهش مشکلات یا افزایش گرما، به حفظ دمای سیستم به مقدار از پیش تعیین شده و مورد نیاز شما کمک می کند. عایق‌هایی که با ضخامت مناسب تولید و خریداری شده‌اند می‌توانند اتلاف حرارت را در یک سیستم دینامیکی محدود کنند یا افت دما را در یک سیستم استاتیک در طول زمان کنترل کنند.

  1. پیشگیری از تراکم و خوردگی

تعیین ضخامت عایق با کند کردن روند بخاردهی مؤثرترین وسیله برای کنترل تراکم و محدود کردن خوردگی در لوله‌های سرد، کانال‌ها، چیلرها و زهکش‌های سقف خواهد بود. ضخامت کافی برای حفظ دمای سطح بیرونی محیط لازم است.

  1. حفاظت در برابر آتش

یکی دیگر از مزایا و ویژگی های عایق ها این است که تجهیزات را از آتش سوزی در امان نگه می دارند. البته همه عایق ها چنین خاصیتی ندارند. بلکه نمونه هایی که در ساخت آنها از فایبرگلاس یا پشم معدنی استفاده می شود، چنین کارایی از خود نشان می دهند.

  1. کاهش نویز و ارتعاشات

از مهم ترین مزایای استفاده از عایق لوله می توانیم به کاهش صدا و کاهش ارتعاش اشاره کنیم. سیستم هایی که دارای لرزش زیاد هستند می توانند کارایی ضعیفی داشته باشند و به مرور زمان هم دچار آسیب شوند. ضمن اینکه ایجاد صدا در محیط علاوه بر آلودگی صوتی می تواند کاهش بازدهی را به دنبال داشته باشد. هزینه کردن برای خرید یک عایق اگرچه در ابتدا چندان خوشایند نیست اما در طولانی مدت می تواند بازگشت سرمایه زیادی را برای تجهیزات صنعتی به دنبال داشته باشد. زیرا در عین حفاظت از آن ها باعث بالا رفتن عمر سیستم ها و بهبود کارایی آن ها خواهد شد.