شیرآلات

بازدید: 3982

شیرآلات از مهم ترین تجهیزات مورد استفاده در کاربری های ساختمانی و صنعتی هستند. این ابزارآلات به دسته های گوناگون تقسیم بندی می شوند. شیرآلات صنعتی تنوع بسیار بالایی دارند. این محصولات ابزارهایی مکانیکی هستند که به منظور تنظیم جریان سیال درون سیستم که می تواند مایع یا گاز باشد، مورد استفاده قرار بگیرند. شیرآلات به طور کلی کار باز و بسته یا مسدود کردن مسیر جریان سیال را بر عهده دارند. در شیرآلات چدنی با توجه به فشار و سیال مورد نظر خود به شیرآلات کشویی, سوزنی (سوپاپی), شیر یکطرفه, صافی,آتش نشانی, شیر هوا, شیر پروانه ای و... تقسیم می شوند.

شیرآلات چدنی

چدن یکی از پرکاربردترین متریال ها در ساخت انواع محصولات فلزی مانند شیرآلات یا اتصالات لوله کشی محسوب می شود. چدن برای صدها سال یکی از پر مصرف ترین آلیاژهای روی کره زمین بوده است. این ماده از 96 تا 98 درصد آهن، 2 تا 4 درصد کربن و مقادیر کمی سیلیکون تهیه شده است. این ماده تحمل دمای زیادی دارد. بسته به اینکه کلاس چدن در چه رده ای باشد، میزان تحمل فشار آن هم می تواند متفاوت باشد.

شیرآلات چدنی بر اساس برند

میراب

فارآب

وگ امید گلستان

شیرآلات برنجی و برنزی

از دیگر آلیاژهای کاربردی در تهیه شیرآلات، می توانیم به آلیاژهای برنز و برنج اشاره کنیم. برنز از اولین آلیاژهای کشف شده توسط انسان بود. پس قدمت استفاده از آن بسیار طولانی است. این ماده یکی از رایج ترین متریال های به کار رفته در تهیه ابزارآلات دریچه ای مانند شیرهای صنعتی است. پسر عموی این متریال یعنی برنج هم کاربرد گسترده ای در ساخت شیرآلات دارد. از مزایای استفاده از برنز در تهیه شیرآلت می توانیم به هزینه کم، سطح انعطاف پذیری بالا و مقاومت در برابر خوردگی اشاره کنیم. از مزایای شیرآلات برنجی هم می توانیم به مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی، سطوح بدون سرب، دوام بالا و چکش خوار بودن را نام ببریم.

شیرآلات برنجی بر اساس برند

شیرآلات کیتز

شیرآلات پیگلر

شیرآلات جیاکومینی

شیرآلات سیم

شیرآلات کیز ایران

و ...

شیر آلات فولادی

فولاد هم از دیگر مواد سازنده در تهیه انواع شیرآلات صنعتی محسوب می شود. فولاد به عنوان یک فلز پایه در هر صنعتی استفاده بالایی دارد. شیرآلات صنعتی هم به دلیل استحکام بالای این ماده در برابر خوردگی و زنگ زدگی، قابل بازیافت و در دسترس بودن آن، از فولاد تهیه می شوند. شیرآلاتی که از فولاد تهیه می شوند، همچنین مقاومت بالایی هم در برابر فشار دارند. پس هنگامی که قرار است از شیرآلات در صنایع فشار قوی استفاده کرد، نمونه های فولادی خصوصاً شیرآلاتی که از فولاد ضد زنگ ساخته شده اند بهترین انتخاب خواهند بود.