فیلتر
لوله های سیاه درزدار

جدیدترین هاپربازدیدترین هامحبوب‌‌ترینپرفروش‌ترینارزان‌ترینگران‌ترین
تعداد نمایش 122448

لوله سیاه درزدار

لوله سیاه همانطور که از نامش پیداست نوعی لوله فولادی است که از لحاظ ظاهری رنگ سیاهی دارد. به عبارت دیگر این لوله فاقد روکش گالوانیزه است، اما قدرت و استحکام مختص به خود را دارد که آن را برای استفاده در مصارف مختلف کاربردی می کند. از لوله سیاه هم مانند سایر لوله ها برای انتقال مواد مایع و گاز از نقطه ای به نقطه دیگر استفاده می شود.

لوله سیاه درزدار چیست؟

گفتیم که لوله سیاه نوعی لوله فولادی محسوب می شود. این لوله بر اساس استانداردهای بین المللی و داخلی مختلف از جمله  (DIN 2440)ساخته می ‌شود. اما لوله ها علاوه بر متریال خود، از لحاظ ساختار نیز با یکدیگر متفاوت هستند و به دو گروه لوله های بدون درز یا مانیسمان و لوله های درزدار یا جوشی تقسیم می شوند.

لوله های مانیسمان به دلیل نوع فرایند تولید خود فاقد هرگونه درز و خطی روی سطح داخلی و خارجی لوله هستند. به عبارتی کل استوانه فولادی موسوم به لوله صاف و یکپارچه است. اما در مقابل لوله های درزدار به لوله هایی گفته می شود که برای تولید شدن به فرایند جوشکاری نیاز دارند. خطی که از طریق روند جوشکاری روی سطح لوله ایجاد می شود، باعث درزدار بودن لوله ها خواهد شد. به همین دلیل برخی از لوله ها از جمله لوله سیاه را با نام لوله درزدار می شناسند.

کاربردهای لوله سیاه درزدار

لوله سیاه درزدار نسبت به بسیاری از محصولات فولادی استفاده بالایی دارد. این محصول اغلب از قیمت مناسبی برخوردار است. به همین دلیل در مصارف متعددی از آن استفاده می شود. برای مثال یکی از کاربری های عمده این لوله استفاده از آن در انتقال گاز خانگی در داخل و خارج از ساختمان است. یکی دیگر از مکان هایی که لوله سیاه درزدار استفاده بالایی دارد، سیستم های چاه آب و انتقال فاضلاب است. از این محصول همچنین برای انقال بخارات و هوا هم استفاده می شود.

حفاظت از سیستم برق، ساخت انواع پروفیل و قوطی و تولید و ساخت انواع سازه های فلزی از دیگر کاربردهای لوله سیاه درزدار محسوب می شوند. البته ناگفته نماند که این لوله مقاومت خوبی در برابر گرما و حرارت بالا دارد. به همین دلیل از آن در سیستم های اطفاء حریق و آتش سوزی هم بهره می برند.

لوله سیاه درزدار چه مزایایی دارد؟

لوله سیاه درزدار یکی از لوله هایی است که اتصالات در دسترسی دارد. به همین دلیل مصرف کننده هنگام نصب و اجرای این لوله با مشکل مواجه نمی شوند. ساختار این لوله به گونه ای است که علاوه بر تحمل حرارت بالا، مقاومت خوبی هم در برابر محیط های اسیدی و نمکی دارد. از دیگر مزایای این لوله می توانیم به توان بالا در برابر خوردگی جوی، قیمت مناسب و مقرون به  صرفه، امکان تولید در ضخامت های گوناگون، مقاومت در برابر نفوذ نور خورشید، خواص مکانیکی بالا و مقاومت در برابر ضربات احتمالی اشاره کنیم. ضمن اینکه تولید کنندگان برای اطمینان از عملکرد این لوله، فرایند تولید آن را در مراحل مختلف از جمله قبل از ساخت، حین ساخت و بعد از تولید بازرسی می کنند.