لوله

بازدید: 3458

لوله

لوله یک استوانه توخالی گرد و بلند است که به منظور جابجایی انواع مایعات و سیالات به کار می رود. به دلیل عملکردی که این محصول دارد، استفاده از آن بسیار متنوع و گسترده است. لوله ها انواع گوناگونی دارند و هر یک کارکرد خاص خود را خواهند داشت. این اقلام در دو دسته لوله های پلاستیکی و لوله های فلزی قرار می گیرند. در ادامه درباره هر یک از این محصولات بیشتر صحبت می کنیم.

لوله های فولادی

لوله های فولادی را می توان پر مصرف ترین نوع لوله دانست. لوله های فولادی خود به انواع گوناگون از نظر گرید، متریال و اندازه تقسیم بندی می شوند. درجه سختی، انعطاف، مراحل ساخت و البته کاربرد هر یک از این لوله ها نیز با یکدیگر متفاوت است.

لوله های گالوانیزه

لوله گالوانیزه در اصل نوعی لوله فولادی است که با یک لایه روی ذوب شده پوشش داده شده است. لوله های گالوانیزه با این کار در برابر رطوبت مقاوم می شوند و سال های بیشتری در برابر عوامل مخرب، زنگ زدگی و پوسیدگی مقاوم خواهند شد.

لوله های استنلس استیل

این سری از لوله ها که به لوله های فولاد ضد زنگ نیز شهرت دارند به دلیل مقاومت بالای خود حتی از لوله های مسی هم گران تر هستند. از این محصولات به دلیل کارایی که دارند در مناطق مرطوب مثل مناطق ساحلی و نزدیک به آن استفاده می شود.

لوله های چدنی

چدن نیز از دیگر فلزات به کار رفته در تولید انواع لوله محسوب می‌شود. این ماده بسیار قوی، بادوام و البته سنگین است. هر چند که در طول زمان مستعد زنگ زدگی خواهد بود. اما در مقابل چنین لوله هایی سر و صدای ناشی از حرکت مواد درون لوله را کاهش می دهند و از طرفی در برابر حرارت و گرما مقاوم هستند.

لوله های پلاستیکی

لوله های پلاستیکی بعد از لوله های فلزی کاربر دارند. هر چند در برخی از کاربری ها مثل انتقال آب آشامیدنی خانگی استفاده از برخی لوله های پلاستیکی ارجحیت بیشتری دارد. در ادامه به معرفی برخی از این لوله ها می پردازیم.

لوله های پلی وینیل کلراید

این لوله ها که در اصل همان لوله های پی وی سی هستند، از ماده ای به نام پلیمر ترموپلاستیک ساخته می شوند. این لوله ها سفت و در عین حال کمی انعطاف پذیر هستند. از مزایای لوله های پی وی سی می توانیم به طول عمر بالا، توانایی کنترل فشار و سهولت استفاده از آن ها اشاره کنیم.

لوله های پلی اتیلن

از دیگر لوله های پلاستیکی کاربردی می توانیم به لوله های پلی اتیلن اشاره کنیم. این لوله ها هم در مصارف خانگی محبوبیت بالایی دارند. انعطاف پذیری زیاد از ویژگی های برجسته این سری از لوله ها هستند. جالب است بدانید که این لوله در مقابل گرما مقاوم است به همین دلیل برای انتقال آب گرم نیز کاربرد دارد.