فلنج و واشر

بازدید: 2617

فلنج و واشر

اتصالات صنعتی تنوع بسیار زیادی دارند. بسته به نوع نیاز می توان هر یک از این اتصالات را در انواع گوناگون و سایزهای دلخواه خریداری کرد. فلنج و واشر دو مورد از اتصالات کاربردی در صنایع مختلف هستند که هر یک کارایی خاص خود را دارند. از فلنج برای به هم وصل کردن دو ابزار مثل دو لوله یا اتصال شیرآلات صنعتی به سیستم های لوله کشی استفاده می شود. واشر هم یک اتصال آب بندی است که در هنگام اتصال دو قطعه به هم مورد استفاده قرار می گیرد. در اینجا قرار است در مورد فلنج ها و واشرها صحبت کنیم.

فلنج چیست؟

فلنج ها یکی از اتصالات کاربردی برای به هم وصل کردن انواع لوله خصوصاٌ نمونه های سایز بزرگ، شیرآلات، پمپ ها و سایر تجهیزات موثر در لوله کشی محسوب می شوند. از مزایای این اتصالات می توانیم به نصب راحت آنها اشاره کنیم. این اتصال به دو شکل جوشی و به کمک پیچ و مهره روی سیستم های مختلف نصب می شوند. این اتصال بسیار کاربردی همچنین یک مهر و موم باکیفیت را به کمک واشر ایجاد می کند. به همین دلیل واشرها و فلنج ها در همکاری با هم می توانند باعث افزایش کارایی سیستم های لوله کشی و دیگر تجهیزات صنعتی شوند.

فلنج ها به عنوان اتصالات لوله کشی از مواد اولیه گوناگونی ساخته می شوند. فولاد ضد زنگ، آلومینیوم، پلاستیک، برنج، چدن و برنز از سری متریال هایی هستند که برای ساخت انواع فلنج مورد استفاده قرار می گیرند. بیشترین ماده ای که برای ساخت فلنج کاربرد دارد، فولاد فورج شده است. این ماده سطح ماشینکاری و استحکام فوق العاده ای دارد و بهترین کارایی را برای ساخت انواع اتصالات از جمله فلنج خواهد داشت. برای نصب فلنج باید از واشرهای آب بندی استفاده کرد.

واشر چیست؟

واشرهای درزگیر، یک مهر و موم بدون هوا بین بست ها و سطوح ایجاد می کنند. این اتصال به عنوان واشر لاستیکی یا واشر آب بندی نیز شناخته می شود، از نشت در اطراف وسایل لوله کشی، سیستم های ترمز و کاربری های هیدرولیک جلوگیری می کند. واشرهای لاستیکی، هنگامی که با بست های سقفی و جانبی نصب می شوند، منجر به کاهش لرزش و صدا در سیستم های مورد نظر می شوند.

صدا یکی از عواض ناخوشایند تجهیزات صنعتی است که با آلودگی که ایجاد می کند می تواند مشکلات متعددی را ایجاد کند. بنابراین واشرهای باکیفیت می توانند در کاهش این عارضه بسیار کاربردی عمل کنند. در مقابل این اتصال همچنین می تواند لرزش در برخی سیستم ها را نیز کاهش دهد.

لرزش یکی از فاکتورهای مهم در بروز شکستگی در شیرآلات، سیستم های لوله کشی و دیگر تجهیزات صنعتی است که هزینه های سربار زیادی را به صنعت مورد نظر تحمیل می کند. از طرفی لرزش کاهش راندمان را نیز به دنبال خواهند داشت که این موضوع هم می تواند بر افزایش هزینه ها موثر باشد. بنابراین واشرها در چنین مواردی هم عملکرد فوق العاد ای خواهند داشت و بر خلاف ظاهر ساده خود می توانند بسیار کاربردی و مفید باشند.