فیلتر


اتصالات جوشی درزدار

جدیدترین هاپربازدیدترین هامحبوب‌‌ترینپرفروش‌ترینارزان‌ترینگران‌ترین
تعداد نمایش 122448

اتصالات جوشی درزدار

اتصالات جوشی درزدار از جمله قطعات به کار رفته در سیستم های لوله کشی محسوب می شوند. این اتصالات به کمک لوله های درزدار تولید می شوند و برای نصب و اجرای آن ها روی خطوط لوله کشی به فرایند جوشکاری نیاز است. در مقابل این قطعات، اتصالات رزوه ای قرار دارند که برای نصب در لوله ها پیچیده می شوند و برای آب بندی آن ها از ابزارهای کمکی مانند نوار تفلون استفاده می شود.

اتصالات جوشی درزدار چیست؟

این اتصالات، نوعی از اتصالات فلزی هستند که دارای جوش و درز هستند. به همین دلیل از آن‌ها برای اتصال، تغییر جهت خطوط و یا انشعاب گیری از خط اصلی لوله سیاه استفاده می‌شود. از این اتصالات برای لوله‌های مانیسمان استفاده نمی‌شود؛ زیرا این کار باعث کاهش عمر مفید خطوط لوله‌کشی و افزایش هزینه تعمیر و نگهداری می‌شود. از آنجایی که اتصالات درزدار قیمت مناسب‌تری دارند، برای سیستم‌های لوله‌کشی در شرایط مساعد، مقرون به صرفه هستند.

روش نصب اتصالات جوشی

اتصالات جوشی را به صورت لب به لب در کنار لوله هم سایز خود قرار می گیرد و با دقت بالا جوشکاری می شود تا هیچگونه درزی وجود نداشته باشد

معرفی انواع اتصالات جوشی درزدار

زانو جوشی درزدار

یکی از کاربردی ترین اتصالات موجود، زانو است. زانویی ها در سایزهای گوناگونی ساخته می شوند، اما زاویه تغییر آن ها تنها در دو اندازه 45 و 90 درجه است. این یعنی اینکه زانوی 45 درجه قابلیت تغییر مسیر لوله کشی را در همین زاویه داراست و نمونه های 90 درجه هم تا اندازه قائم قابلیت تغییر مسیر را دارند.

سه راه جوشی درزدار

سه راه هم از دیگر اتصالات جوشی کاربردی در صنایع مختلف از جمله صنعت پتروشیمی، داروسازی و کشاورزی محسوب می شوند. سه راهی به دو شکل مساوی و تبدیل ساخته می شود. در حالت مساوی تمامی خروجی های سه راهی در یک سایز هستند و این قطعه تنها وظیفه انشعاب گیری و تقسیم مسیر اصلی لوله به سایر بخش ها را بر عهده دارد. این در حالی است که برخی نمونه ها قابلیت تغییر سایز لوله کشی ها را نیز دارند.

تبدیل جوشی درزدار

تبدیل جوشی درزدار از این اتصال برای کاهش یا افزایش سایز لوله کشی مورد استفاده قرار می گیرد.

تبدیل جوشی قیمت مناسبی نسبت به دیگر اتصالات دارد.

تبدیل جوشی به دو روش تولید می شود روش سرد و روش گرم در روش گرم مزایایی مثل بالا بودن کیفیت استاندارد بودن قطر خارجی تبدیل

در روش سرد لوله را برش داده و داخل مندرل (خم کن لوله) قرار می گیرد و توسط دستگاه هیدرولیک به جلو رانده می شود تا به شکل قالب عصایی را به خود بگیرد

در روش گرم لوله درزدار در سایزهای کوچک تر از سایز اصلی برش خورده و داخل قالب (شفت) قرار میگرد و به جلو رانده می شود. و بعد عبور از کوره القایی تغییر شکل صورت می گیرد 

سر دنده جوشی درزدار

سر دنده یا نیپل یکی دیگر از اتصالات جوشی است که نسبت به نمونه های اول کاربرد کمتری دارد. سر دنده های جوشی نمونه قطعاتی هستند که از یک سر به رزوه یا دنده و از سر دیگر بدون رزوه هستند. این اتصالات از بخش دارای دنده در رزوه لوله قفل می شوند و از سمت دیگر به کمک فرایند جوشکاری به لوله ها متصل خواهند شد.

اتصالات جوشی به همین موارد ختم نمی شوند و تنوع بیشتری دارند که از جمله آنها می توانیم به تبدیل و کپ جوشی هم اشاره کنیم. استاندارد ابعادی این سری از اتصالات بر اساس ASME B16.9 ارزیابی می شود. ضمن اینکه استاندارد متریالی آن ها نیز بر طبق ASTM A234 آنالیز خواهد شد. البته رده ضخامت و قطر نامی هر یک از این اتصالات هم باید از استانداردهای خاص خود پیروی کنند. قیمت اتصالات جوشی درزدار هم با توجه به عوامل گوناگون از جمله شرکت سازنده، متریال به کار رفته در اتصال، نوع اتصال و سایز آن تعیین می شود.

مشخصات فنی اتصالات جوشی درزدار

این نوع اتصالات بر خلاف اتصالات فشار قوی ، برای متصل شدن به لوله و سایر قطعات، نیاز به جوشکاری دارند. اتصالات درزدار در اندازه‌های 1.2 اینچ تا 10 اینچ و به دو صورت سبک و سنگین موجود هستند. اتصالات سیاه درزدار معمولاً از جنس فولاد و استیل ساخته می‌شوند. هر چه کیفیت فولاد مورد استفاده در این اتصالات بهتر باشد، مقاومت آن‌ها در برابر سایش، ضربه و خوردگی افزایش می‌یابد و عمر مفید آن‌ها نیز بیشتر خواهد بود. صافی و یکنواختی سطح این اتصالات نیز یکی از عوامل مهم در افزایش کیفیت آن‌ها محسوب می‌شود.