فیلتر
لوله های گالوانیزه

جدیدترین هاپربازدیدترین هامحبوب‌‌ترینپرفروش‌ترینارزان‌ترینگران‌ترین
تعداد نمایش 122448

لوله گالوانیزه

لوله‌ های فولادی انواع گوناگونی دارند. لوله های گالوانیزه یکی از این نمونه ها هستند که وجه تمایز آن‌ ها با سایر نمونه ها در روکش گالوانیک آنهاست. به عبارتی لوله های گالوانیزه به کمک فلز روی آبکاری می شوند تا در برابر رطوبت مقاوم شوند. روی در اینجا نقش یک لایه محفاظتی را بر عهده دارد و در طول زمان، عمر لوله ها را بالا می برد. از لوله های گالوانیزه از زمان های دور تا به امروز در مصارف متعددی خصوصاً انتقال آب استفاده می شد. اگرچه کاربرد این لوله به همینجا ختم نمی شود.

معرفی فرایند گالوانیزه

لوله های فولادی برای اینکه در مقابل عوامل مخرب قدرت زیادی داشته باشند، به اشکال گوناگون مقاوم سازی می شوند. برای مثال برخی از گریدهای لوله به دلیل متریال به کار رفته در آن ها به خودی خود در برابر زنگ زدگی مقاوم هستند. از جمله این لوله ها می توانیم به لوله های استنلس استیل اشاره کنیم. برخی نمونه ها هم به کمک رنگ کردن و تعدادی هم به وسیله فرایند گالوانیزاسیون و البته در کارخانه به گونه ای ساخته می شوند که در برابر رطوبت و تغییرات دمایی مقاوم شوند.

گالوانیزه کردن به فرایند ذوب کردن فلز روی و آبکاری لوله به کمک این فلز گفته می شود، به طوری که لوله ها را در وان پر از روی ذوب شده برای دقایقی قرار می دهند تا بتوانند تمام قسمت های لوله را بپوشانند. این عایق در نهایت باعث می شود تا عمر مفید لوله های گالوانیزه بالاتر رود و از آن ها بتوان در مصارف متعدد استفاده کرد.

انواع روش های گالوانیزه

روش بالا که به شرح آن پرداختیم اصلی ترین روش گالوانیزه کردن لوله های فولادی محسوب می شود که به آن گالوانیزه گرم می گویند. لایه روی و عایق گالوانیزه گرم ضخیم تر است، به همین دلیل استحکام لوله را نیز بالاتر می برد. در مقابل گالوانیزه سرد قرار دارد که در اصل نوعی پوشش رنگی غنی از قطعات فلزی برای پیشگیری از خوردگی سطوح لوله استفاده می شود.

اگرچه این روش هم تا حدودی مانند یک لایه قوی از لوله محافظت می کند اما کارایی آن به اندازه گالوانیزه گرم نخواهد بود. فرایند تولید و ویژگی های هر دو روش گالوانیزاسیون باعث می شود که قیمت هر یک از این لوله ها با دیگری تفاوت داشته باشد. به همین دلیل لوله های گالوانیزه گرم نسبت به نمونه های سرد از قیمت بالاتری برخوردار هستند.

ویژگی های لوله گالوانیزه

زمانی که لوله های فولادی از فرایند گالوانیزاسیون عبور می کنند، در برابر هرگونه اکسید شدن تا سال های سال مقاوم خواهند بود. این استحکام مانع از هرگونه زنگ زدگی و خوردگی لوله خواهد شد که در طول زمان صرفه جویی زیادی را به همراه خواهد داشت. به همین دلیل است که از این لوله ها در محیط های مرطوب و خورنده استفاده زیادی می شود. البته لازم است این نکته را بیان کنیم که سرعت خوردگی لوله های گالوانیزه در محیط های اسیدی بالاست، به همین دلیل پیشنهاد می شود از این لوله ها در چنین محیط هایی استفاده نشود.