فیلتر
فلنج

جدیدترین هاپربازدیدترین هامحبوب‌‌ترینپرفروش‌ترینارزان‌ترینگران‌ترین
تعداد نمایش 122448

فلنج

در کاربردهای لوله کشی، از فلنج برای اتصال لوله به تجهیزات دیگر برای مثال لوله، شیر یا پمپ دیگر استفاده می شود. فلنج های لوله ممکن است بر اساس شکل خود مانند گردنه جوش، قسمت کور، جوش سوکت، رزوه و غیره، یا بر اساس نوع روکش RF، FF، RTJ  و مواد سازنده طبقه بندی شوند. این اتصال با توجه به شرکت سازنده ممکن است استاندارهای خاصی داشته باشد.

فلنج چیست؟

فلنج یک محصول فولادی ریخته‌گری یا آهنگری است که برای اتصال لوله به وسیله مکانیکی دیگر استفاده می‌شود. در صنعت نفت و گاز، فلنج های فولادی آهنگری به دلیل استحکام و دوامی که دارند بر بسیاری از اتصالات دیگر ترجیح داده می شوند. فلنج های مخصوص لوله در انواع مختلفی تولید می شوند. برخی از آن ها بهترین انتخاب برای کاربری های فشار بالا محسوب می شوند. سیستم های فشار قوی معمولاً به اتصالاتی نیاز دارند که بادوام باشند، زیرا باید در برابر فشار ایجاد شده مقاومت خوبی از خود نشان دهند و دچار مشکل نشوند. اما فلنج های رزوه ای را می توان برای سیستم های عمومی و با فشار کمتر استفاده کرد. این اتصالات برای کاربری های مورد استفاده قرار می گیرند که لرزش در آن وجود ندارد.

فلنج ها از مواد گوناگونی تهیه می شوند. برای مثال برخی نمونه ها از چدن یا چدن داکتیل تهیه می شوند. این سری از فلنج ها به عنوان پشتیبان در سیستم های اختصاصی و اتصالات لبه دار استفاده می شوند. فلنج های چدنی معمولا در کلاس های 125 و 250 تولید می شوند.

فلنج فولاد کربنی از دیگر اتصالات فلنج است که مواد اولیه آنها را فولاد تشکیل می دهد. از این مواد می توان در دماهای کمتر از 29 درجه سانتی گراد تا دمای 245 درجه سانتی گراد استفاده کرد. البته تمامی اتصالات فلنج برای استفاده باید از یک استاندارد خاصی بهره مند باشند.

استاندارد به کار رفته در فلنج ها

فلنج ها هم مانند دیگر اتصالات استانداردهای خاص خود را دارند. آن ها بر اساس فاکتورهای گوناگون آنالیز و تولید می شوند. برای مثال کلاس رتبه بندی فشار، نام گذاری، اندازه اسمی، نوع فلنج و ضخامت آن از جمله مواردی هستند که در تولید و خرید فلنج ها مورد توجه قرار می گیرند.

انواع فلنج

فلنج ها انواع گوناگونی دارند. برخی از نمونه های که در فروشگاه پایپ نیک به فروش می رسند، شامل موارد زیر می شوند. می توانید هر یک از اتصالات زیر را با توجه به نیاز خود خریداری کنید.