فیلتر


شیر خودکار

جدیدترین هاپربازدیدترین هامحبوب‌‌ترینپرفروش‌ترینارزان‌ترینگران‌ترین
تعداد نمایش 122448

شیر خودکار چدنی

شیر خودکار یا شیر یکطرفه چدنی یکی از شیرآلات کاربردی صنعتی به شمار می آید، این شیر از برگشت سیال درون سیستم جلوگیری می کند. عملکرد این شیر به کمک فشار سیال است. به عبارتی این جریان فشار سیال است که منجر به عملکرد خودکار شیر یکطرفه می شود. به همین دلیل در طراحی این شیر از هیچ وسیله محرک یا کنترل خارجی استفاده نمی شود. با ما همراه باشید تا شما را بیشتر با این شیر آشنا کنیم.

معرفی شیر خودکار چدنی

شیر یکطرفه یا شیر خودکار به شیری گفته می شود که از دو درگاه مختلف تشکیل شده است. آنچه در این شیر باعث عدم جریان سیال درون لوله به سمت مخالف می شود، اثر اختلاف فشار بین دو درگاه خواهد بود. به عبارت ساده تر با توجه به اسم شیر یکطرفه، عملکرد این شیر یک جهته و رو به جلو خواهد بود. این یعنی اینکه جریان سیال تنها می تواند از یک سمت وارد شود و اجازه برگشت به مسیر قبلی را ندارد. در واقع طراحی شیر به گونه ای است که این اجازه را به جریان سیال نمی دهد.

شیرآلات مختلف از جمله شیر خودکار تنوع زیادی در متریال ها دارند. آن ها با عناصر مختلفی از جمله آلیاژهای برنز، برنج، فولاد و چدن ساخته می شوند. هر یک از این متریال ها خواص منحصر به فرد خود را دارند و در کاربری های خاصی بهترین عملکرد را از خود نشان خواهند داد. در این بین شیرآلات تهیه شده از چدن داکتیل به دلیل قدرت و استحکام چدن در برابر شکستگی، هزینه مقرون به صرفه آن و البته تحمل دما و فشار بالا خریداران بیشتری دارند.

کاربرد شیر یکطرفه

از این شیر برای کاربری های صنعتی و تاسیساتی مختلفی استفاده می شود. برای مثال یکی از مکان های پر استفاده از این شیر، نصب آن ها در کنار پمپ آب است. به دلیل عملکردی که شیر خودکار برای پمپ آب دارد، به آن شیر پمپ آب هم گفته می شود. یکی دیگر از کاربردهای شیر یکطرفه، استفاده از آن در انتقال آب و فاضلاب است. به عبارتی در سیستم های مختلفی صنعتی و ساختمانی می توان از این شیر برای جلوگیری از برگشت مواد سیال به درون لوله یا سایز تجهیزات استفاده کرد. در بسیاری از مواقع برگشت مواد سیال به درون سیستم می تواند منجر به خسارت یا زیان برای صنایع شود. استفاده از یک ابزار ساده مانند شیر خودکار می تواند از بروز چنین مشکلی جلوگیری کند.

انواع شیر خودکار

برای خرید یر خودکار باید عوامل متعددی را در نظر بگیرید. یکی از این فاکتورها نوع شیر خودکار است. در ادامه به ذکر شیرآلات عرضه شده در فروشگاه پایپ نیک پرداخته ایم.

  • شیر یکطرفه زبانه لاستیکی F6 فارآب PN16
  • شیر یکطرفه زبانه فلزی F6 فارآب PN16
  • شیر یکطرفه بیلوزدار F6 فارآب PN16
  • شیر یکطرفه دریچه ای میراب PN16
  • شیر یکطرفه دریچه ای میراب PN10
  • شیر خودکار سوپاپی 90 درجه چدنی وگ امید گلستان
  • شیر خودکار سوپاپی 180 درجه چدنی وگ امید گلستان
  • شیر خودکار دریچه ای چدنی وگ امید گلستان