فیلتر


شیر پروانه ای

جدیدترین هاپربازدیدترین هامحبوب‌‌ترینپرفروش‌ترینارزان‌ترینگران‌ترین
تعداد نمایش 122448

شیر پروانه ای چدنی چیست؟

شیرآلات صنعتی انواع گوناگونی دارند. شیر پروانه ای چدنی یکی از این شیرآلات است که به منظور باز و بسته کردن مسیر جریان مایع یا گاز در سیستم های لوله کشی مورد استفاده قرار می گیرد. این شیر که با نام Butterfly valve شناخته می شود، بر اساس جنس، نحوه اتصال و نوع عملگر آن به دسته های گوناگونی تقسیم بندی می شود.

معرفی شیر پروانه ای چدنی

چدن یک ماده سخت در تولید انواع محصولات از تجهیزات آشپرخانه گرفته تا اتصالات لوله کشی و شیرآلات محسوب می شود. این ماده به دلیل قیمت مناسب، استحکام و قدرت خود در برابر ارتعاشات و عدم شکست در برابر آن ها به یک متریال پر طرفدار برای ساخت انواع شیرآلات از جمله نمونه های پروانه ای تبدیل شده است. شیرهای پروانه ای عملکردی مانند شیرهای توپی دارند. آن ها به دلیل باز و بسته شدن سریع و امکان قطع و وصل جریال درون لوله کشی در زمانی کوتاه به شهرت رسیده اند.

نحوه طراحی این شیرها به گونه ای است که دیسک آن ها با قرار گرفتن در بخش مرکزی لوله، با چرخش محرک، جریان مسیر را قطع و وصل می کند. این دیسک ها همیشه در مسیر جریا درون لوله کشی قراردارند. به همین علت در هر حالتی استفاده از شیرآلات پروانه ای باعث افت فشار جریان درون لوله کشی نمی شود. این حالت حتی در زمانی که دریچه شیر باز است هم اتفاق می افتد.

عملکرد شیر پروانه ای چدنی

شیرهای پروانه ای به گونه ای طراحی شده اند که در محیط های مختلف کاربرد زیادی داشته باشند. برای مثال یکی از کاربری های پرطرفدار این شیر در مکان های آتش نشانی است. ضمن اینکه از این ابزار برای سرویس های سرمایش، انتقال هوا و انواع گازها، سیستم های مکش و سرویس های انتقال دهنده مایعات و بخارات استفاده می شود.

مزایای شیرهای پروانه ای چدنی

مقرون به صرفه بودن این شیرآلات بزرگترین مزیت این محصولات محسوب می شود. در واقع چدن از بسیاری از فلزات ارزان تر است، بنابراین گزینه مناسبی برای تولید انواع شیرآلات صنعتی به شمار می آید. نصب آسان به دلیل فلنجی بودن این شیرها از دیگر مزیت های آن ها به شمار می آید. کوتاه شدن زمان اجرای پروژه هم به دلیل نصب آسان را باید به لیست مزایای این شیرآلات اضافه کرد.

شیرآلات پروانه به شیرهای باتر فلای به منظور ایجاد یک تکیه گاه اضافی نیازی ندارند، آن ها در مقایسه با سایر شیرآلات دچار افت فشار نمی شوند و سایزبندی گسترده ای دارند. بنابراین شما با هر نیازی می توانید این شیرآلات را سفارش دهید.

شیرآلات پروانه ای چدنی را می توان در حالت های مختلف نصب کرد. بنابراین در شرایط افقی یا عمودی این شیرآلات نتایج و عملکرد یکسانی خواهند داشت. این مورد را نیز می توان از سایر نقاط مثبت شیرآلات پروانه ای برشمرد. این محصول به گونه ای طراحی شده است که جای کمی را اشغال کند. بنابراین برای پروژه هایی که به شیرآلات سایز بزرگ نیاز است، شیرآلات پروانه ای انتخاب بهتری هستند تا در فضای مصرفی هم صرفه جویی کنند.