فیلتر


شیر هوا

جدیدترین هاپربازدیدترین هامحبوب‌‌ترینپرفروش‌ترینارزان‌ترینگران‌ترین
تعداد نمایش 122448

شیر هوا چدنی

شیرآلات از ابزارآلات کاربردی در صنایع گوناگون به شمار می آیند. شیر هوا چدنی یکی از این محصولات محسوب می شود که برای انجام عملیات دم و بازدم در لوله کاربرد دارد. از این شیر در زمان هایی که ممکن است بر اثر فشار سیال درون سیستم لوله کشی هوا یا خلاء ایجاد شود، بیشترین استفاده می شد تا از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری کند.

معرفی شیر هوا چدنی

شیر هوا از جمله تجهیزات کاربردی است که وظیفه تخلیه و خارج کردن هوای اضافی از سیستم های مختلف را بر عهده دارد. از این ابزار بیش از هر مکانی در خطوط لوله کشی انتقال آب استفاده می شود. این شیر به دو صورت روزنه بزرگ و روزنه کوچک ساخته می شود. از نوع اول به منظور تخلیه هوا در حجم بالا و از شیر دوم برای خالی کردن هوا در حجم کم استفاده می شود. برای بهره مندی از حداکثر عملکرد این شیرآلات توصیه می شود در مسیرهای 500 متر یا 1 کیلومتری یک عدد از شیرهای هواکش نصب شود. این شیر باید در محل مناسبی جاگیری شود تا بتواند بهترین کارایی را داشته باشد. از محل های نصب شیر هوا چدنی می توانیم به بعد از پمپ ها، پس از شیرهای کنترل، نصب در خطوط خط الراس و لوله های انتقال دارای شیب اشاره کنیم.

کاربرد شیرآلات هوا

همانطور که از نام این نوع شیر مشخص است، از متریال چدن در تهیه آن استفاده می شود. هر چند دیگر مواد فلزی از جمله فولاد و برنج و حتی در مواقعی برنز هم در تهیه این شیرآلات استفاده می شوند. از این شیر در کنار دیگر شیرآلات کاربردی از جمله نوع پروانه ای یا شیر یکطرفه استفاده می شود. از این شیر برای کاربری های تا حداکثر دمای 70 درجه استفاده می شود. ضمن اینکه حداکثر فشار قابل تحمل توسط این شیر 16 بار است. البته در برخی از نمونه های فشار کمتر یعنی 10 بار و فشار بیشتر یعنی 40 بار هم قابل تحمل خواهد بود.

 بیشترین کاربرد شیر هوا زمانی است که لوله ها قرار است پر از آب شوند، اما هوای زیادی درون سیستم وجود دارد. بنابراین شیر هوا در اینجا فرآیند تخلیه کردن هوای داخل لوله ها را بر عهده دارد. جنس بدنه این شیر و البته کلاهک آن از چدن داکتیل است. این نوع چدن مقاومت زیادی در برابر شکستگی دارد و البته عمر مفیدی خواهد داشت. از جمله شیرآلات عرضه شده در فروشگاه پایپ نیک می توانیم به شیر هوا دو روزنه چدنی وگ امید گلستان و شیر هوا تک روزنه چدنی وگ امید گلستان اشاره کنیم.