فیلتر
روپیچ توپیچ تبدیلی دنده ای گالوانیزه

جدیدترین هاپربازدیدترین هامحبوب‌‌ترینپرفروش‌ترینارزان‌ترینگران‌ترین
تعداد نمایش 122448

روپیچ توپیچ تبدیلی دنده ای گالوانیزه

لوله ها و اتصالات لوله به طور گسترده در منازل و مصارف صنعتی برای حمل آب، گازهای قابل اشتعال، سیستم های اسپرینکلر آتش نشانی و غیره استفاده می شوند. لوله ها بدون اتصالات کارایی نخواهند داشت به همین دلیل شاهد تولید انواع از اتصالات لوله کشی هستیم که هر کدام وظیفه خاصی را بر عهده دارند. اتصال روپیچ توپیچ تبدیل دنده ای گالوانیزه هم تنها یکی از این اتصالات است که در اینجا به معرفی آن می پردازیم.

معرفی روپیچ توپیچ دنده ای گالوانیزه

اتصال روپیچ توپیچ گالوانیزه که با نامGalvanized bushing شناخته می شود، همانطور که مشخص است، به اتصالی اطلاق می شود که از یک سمت دارای رزوه نر و از سمت دیگر دارای رزوه ماده است. بنابراین از این اتصال برای دو لوله کشی دنده مخالف یا دنده نر و ماده استفاده می شود و این دو سر لوله را به هم متصل می کند.

 از آنجایی که انواع لوله و اتصالات تمایل به زنگ زدگی دارند، اغلب با مواد دیگر مخلوط می شوند تا بر دوام آن ها افزوده شود و در برابر زنگ زدگی مقاوم شوند. به همین دلیل با یک لایه روکش گالوانیزه پوشش داده می شوند. این اتصال در سایزهای گوناگونی ساخته می شود. کوچک ترین اندازه این اتصال حدود 2/1 اینچ است. این در حالی است که سایز بزرگ اتصال روپیچ توپیچ دنده ای گالوانیزه 4 اینچ است. البته در مواقع لازم و زمانی که روپیچ توپیچ در سایز مورد نیاز موجود نیست، می توان این قطعه را در اندازه دلخواه سفارش داد.

بررسی اتصال روپیچ توپیچ دنده ای گالوانیزه

استاندارد سازنده این اتصال بر اساس  ASME B16.11 است و به استانداردی که برای ایجاد رزوه مورد توجه قرار می گیرد، NPT گفته می شود. این اتصال همانطور که گفتیم در رده محصولات گالوانیزه قرار دارد. اتصالات گالوانیزه به دو شکل سرد و گرم تولید می شوند. اتصالات گرم لایه ذوب شده روی هستند، این در حالی است که اتصالات سرد پوشش اسپری شده و نازکی از روی به شمار می آیند. نوع لایه گالوانیزه یعنی سرد یا گرم بودن آن در میزان استحکام این لایه در برابر عوامل آسیب زا تأثیر گذار است. به همین دلیل توصیه می شود که در هنگام خرید اتصالات گالوانیزه گرم را خریداری کنید تا از نظر دوام و ماندگاری کیفیت مطلوب تری داشته باشند. هر چند که ممکن است قیمت اتصالات گرم به دلیل کیفیت بالاتر، کمی بیشتر از نمونه های سرد باشد.

ویژگی های اتصال روپی توپیچ دنده ای گالوانیزه

این اتصال به دلیل دنده ای بودن هنگام نصب نیازی به جوشکاری ندارد. بنابراین به صورت کاملاً ساده و در زمان کوتاهی در پروژه های لوله کشی اجرا می شود. فراموش نکنید که این اتصال به راحتی در مواقع لزوم قابلیت باز شدن از روی خطوط لوله کشی را دارد. بنابراین در مواقعی که یک خط لوله کشی نیاز به تعمیر یا تعویض درد، می توان روپیچ توپیچ را از سیستم جدا کرد.

 همچنین قیمت آن بسیار به صرفه است و البته به دلیل گالوانیزه بودن می تواند در طولانی مدت در هزینه ها نیز صرفه جویی کند. از دیگر ویژگی های این اتصال می توانیم به مهارت کم در نصب، حساسیت به تغییرات دمایی، کارایی بالا و آب بندی مناسب را نام ببریم.