فیلتر


اتصالات فشار قوی دنده ای NPT کلاس 2000

جدیدترین هاپربازدیدترین هامحبوب‌‌ترینپرفروش‌ترینارزان‌ترینگران‌ترین
تعداد نمایش 122448

اتصالات فشار قوی دنده ای NPT کلاس 2000

اتصالات فشار قوی NPT نوعی اتصال فولادی فورج هستند که برای لوله های با سایز قطر پایین کاربرد دارند. اتصالات NPT در اصل قطعاتی هستند که برای استفاده در لوله کشی به نوعی رزوه یا دنده مجهز شده اند. این اتصالات فشار قوی در مقابل اتصالات جوشی قرار می گیرند.

اتصالات رزوه ای از باسابقه ترین و قدیمی ترین انواع اتصالات لوله کشی هستند که در حال حاضر نمونه های فشار قوی هم در کلاس های مختلف و برای کاربری های متنوع تولید می شود. یکی از این درجات اتصالات دنده ای فشار قوی کلاس 2000 است.

اتصالات دنده ای NPT کلاس 2000 از آن سری محصولات کاربردی در صنایع لوله کشی هستند که کاربری های زیادی دارند. اتصالات فشار قوی به طور کلی به آن دسته از ارتباطاتی اطلاق می شوند که برای لوله های با اندازه و سایز کم استفاده می شوند و البته محصولاتی هستند که توان مقاومتی زیادی در شرایط تحت فشار دارند. این اتصالات از لحاظ گوناگون در کلاس های متعددی تقسیم بندی می شوند. ما در این مقاله قصد داریم به اتصالات با کلاس 2000 بپردازیم.

معرفی اتصالات دنده ای NPT کلاس 2000

اتصالات در کنار لوله های فولادی استفاده می شوند. هر یک از اتصالات به منظور خاصی طراحی شده اند و از آن ها برای تغییر جهت لوله کشی، چند خطه کردن مسیر لوله کشی، اتصال دو لوله به هم یا بستن انتهای یک لوله به کار می رود. این اتصالات را می توان از لحاظ گوناگون از جمله جنس، درجه کاری، نحوه اتصال و کلاس به دسته های گوناگونی تقسیم بندی کرد.

اتصالات دنده ای به یک سری از محصولاتی اطلاق می شوند که بر اساس استاندارد NPT ساخته می شوند. این اتصالات دارای رزوه یا شیارهای پیچی شکلی هستند که خود را برای نصب روی پروژه های گوناگون از هر گونه فرایند جوشکاری بی نیاز خواهند کرد. این اتصالات نصب آسانی دارند و در برابر فشار سیال مقاومت خوبی از خود نشان خواهند داد. اتصالات فشار قوی از فولاد فورج شده تهیه می شوند، به همین دلیل استحکام بسیار بالایی در طول زمان دارند.

اتصالات کلاس 2000 به دلیل نوع طراحی خود برای لوله های با قطر کمتر از 4 اینچ مورد استفاده قرار می گیرند. به طور کلی اتصالات فشار قوی برای لوله های با قطر پایین کاربرد دارند. این اتصالات نه تنها در لوله کشی بلکه برای نصب در سیستم های شیرآلات هم کاربرد بالایی دارند. ناگفته نماند که اتصالات فشار قوی بر اساس میزان فشاری که تحمل می کنند به کلاس های گوناگون تقسیم بندی می شوند.

انواع اتصالات فشار قوی دنده ای NPT کلاس 2000

اتصالات دنده ای از شناخته ترین و پرکاربردترین اتصالات لوله کشی هستند که در آن یک رزوه نر و ماده مخروطی تعبیه شده است. رزوه یا دنده های این اتصالات با استفاده از یک نوار تفلون یا ترکیب مخصوص باعث اتصال مکانیکی و آب بندی هیدرولیک لوله کشی می شود. که در نهایت بهترین عملکرد را در پی خواهد داشت.

اتصالات کلاس 2000 صرفاً برای لوله های با قطر 4 اینچ به پایین مورد استفاده قرار می گیرند. این اتصالات شامل موارد زیر می شوند.

همانطور که مشخص است، اتصالات دنده ای NPT فشار قوی کلاس 2000، تنها به زانوهای 45 و 90 درجه و سه راهی مساوی تقسیم بندی می شوند.

 

مزایای استفاده از اتصالات فشار قوی دنده ای

  • بهره وری نصب نسبتاً بالا است و نیازهای مهارت نصب تخصصی گسترده نیست.
  • برای تاسیسات کم فشار و دمای پایین که در آن لرزش وجود ندارد کمتر دچار نشتی می شود.